Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa włączyła się w trwające we Wrocławiu obchody Europejskiej Stolicy Kultury 2016, organizując cykl wydarzeń kulturalnych pod nazwą Festiwal Budownictwa. Festiwal rozpoczął się 7 czerwca w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu koncertowym wykonaniem „Tristana i Izoldy” Richarda Wagnera, a zakończy się 14 września Galą Inżynierską w Centrum Sztuki „Impart”. W okresie trwania festiwalu członkowie DOIIB uczestniczą w wielu imprezach kulturalnych i wycieczkach do miejsc o szczególnym znaczeniu kulturowym. W ramach festiwalu zorganizowano także wystawę plenerową „Wrocław – Odbudowa – Budowa” oraz konkurs fotograficzny „Budowle Dolnego Śląska 2005–2016”.
Hasłem przewodnim festiwalu jest: „Odbudowa i budowa. Tradycja. Postęp. Innowacyjność”, a honorowy patronat nad nim objął JM Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski.
Poza wspomnianymi już imprezami członkowie DOIIB obejrzeli pokaz filmów krótkometrażowych o odbudowie i budowie Wrocławia. Zwiedzali Panoramę Racławicką, Afrykarium we wrocławskim ZOO, Zakład Produkcji Wody i Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, Dolinę Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej a także odbyli rejs po Odrze, podziwiając niezwykłe wrocławskie mosty. Mogli także uczestniczyć w koncertach w klubie muzycznym „Stary Klasztor”.
Zainteresowanie festiwalem było bardzo duże. Było tak wielu chętnych, że niektóre z wycieczek trzeba było powtarzać. Festiwal dobiega końca. Przed nami jeszcze tylko wycieczka do Doliny Pałaców i Ogrodów, koncerty przy Hali Stulecia oraz Gala Inżynierska 14 września. Można też jeszcze obejrzeć wystawę prac laureatów konkursu fotograficznego w Galerii Macondo.
Można jednak już z całą pewnością powiedzieć, że festiwal spełnił swoją rolę – pokazał wielki wkład inżynierów budownictwa w tworzenie dzisiejszego obrazu Wrocławia i Dolnego Śląska, w odbudowę zrujnowanych budowli z zachowaniem tradycji i budowę nowych obiektów zgodnie z postępem i duchem czasu. Zrealizowane zostało także z dobrym skutkiem podstawowe przesłanie ESK Wrocław 2016, którym jest autentyczne zwiększenie udziału mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska w życiu kulturalnym. Może trzeba pomyśleć o zorganizowaniu podobnego festiwalu w przyszłym roku, aby skutki tych wydarzeń były trwałe?