Jak co roku w Hali Stulecia odbyły się Targi Branży Budowlanej i Kamieniarskiej TARBUD. W dniach 24–26 marca 2017 spotkali się we Wrocławiu przedstawiciele środowiska budowlańców – inżynierowie, producenci i dostawcy materiałów a także projektanci, inwestorzy, deweloperzy, specjaliści od ubezpieczeń i doradztwa. Ostatni TARBUD był pierwszym, na którym tak licznie obecni byli też specjaliści branży kamieniarskiej. Jak co roku Halę odwiedziło sporo zwiedzających, odbyło się wiele wykładów, prezentacji, warsztatów oraz innych ciekawych wydarzeń. Wśród patronów i instytucji partnerskich tego wydarzenia znalazły się m.in.: Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Przyrodniczy.
Uroczyste rozpoczęcie targów odbyło się w piątek o godzinie 11. Przedstawione zostały plany na nadchodzący weekend. Jako pierwszy głos zabrał gospodarz imprezy – Andrzej Baworowski, prezes Hali Stulecia. Po nim krótkie przemówienia wygłosiło kilku najważniejszych gości, był wśród nich przewodniczący Rady DOIIB profesor Eugeniusz Hotała. Na koniec wzniesiono toast i nastąpiło otwarcie targów. Tegoroczna edycja obfitowała w nowości. Po raz pierwszy obecni byli dostawcy kamienia oraz producenci maszyn do jego obróbki. Kamień, sposoby jego użycia oraz technologie związane z jego wykorzystaniem były ważną częścią targów – w strefach kreatywnych odbyło się wiele prelekcji i pokazów na ten temat. Liczne głosy uczestników poprzednich edycji skłoniły organizatorów do rozszerzenia formuły TARBUD-u i otwarcia imprezy właśnie na tę istotną dla budownictwa branżę. Kolejną nowością był Business Mixer. Reprezentanci zgłoszonych wcześniej firm mieli okazję usiąść razem przy okrągłym stole, aby po kolei przez dwie minuty przedstawić swoją ofertę innym. Wydarzenie to pozwoliło wielu firmom na zaprezentowanie się w środowisku, wzajemne poznanie, a przede wszystkim na nawiązanie wielu kontaktów i zbudowanie relacji biznesowych. Pierwszy raz odbył się też konkurs na najciekawsze stoisko, podczas którego głosowali sami uczestnicy targów. Tradycyjnie TARBUD-owi towarzyszyły liczne wykłady i seminaria zorganizowane przez partnerów targów i wystawców.
Jedną z głównych serii wykładów zorganizowała, jak co roku, Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Pierwsza sesja poświęcona była ciekawym obiektom i realizacjom ubiegłego roku, natomiast druga zastosowaniu w budownictwie naturalnego kamienia. Pierwszą prelekcję wygłosił znany architekt – Zbigniew Maćków. Opowiadał o swoim projekcie budynków mieszkalnych i biurowych we Wrocławiu „Kurkowa 14 & Dubois 41”. Podobnie jak osiedle „Angel River”, przy którym pracował, także ten projekt powstać miał w okolicy czynszowych kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Pan Maćków opowiadał o inspiracji pisarzem Michel’em Houellebecq’iem, który napisał kiedyś, że mapa jest czasem ciekawsza od przedstawionego na niej terenu. Patrząc na stare mapy osiedla uwagę architekta zwróciły połamane linie ulic, które przecinają się pod różnymi kątami. Zaaplikowanie tych linii do projektu zaowocowało ciekawą bryłą budynku, której nie da ująć się w standardowe figury geometryczne. Projektant zwrócił też uwagę na udane „wcielenie” budynku w przestrzeń. Budując „Kurkową” zadbano nie tylko o efektowne zaaranżowanie samej działki, ale także o tereny miejskie z nią sąsiadujące. Dzięki temu wokół zespołu powstał bardzo ładny zakątek, który służy nie tylko jego mieszkańcom, ale też ich sąsiadom z okolicy.
Kolejnymi prelegentami byli Andrzej Ptak (inspektor nadzoru inwestorskiego) i Tomasz Kwaśnicki (inspektor nadzoru branży sanitarnej), którzy opowiedzieli o budowie kompleksu odkrytych basenów dla Regionalnego Centrum Sportu w Lubinie. Budżet budowy wynosił 15 milionów złotych. Zbudowano trzy niecki wyłożone blachą stalową o grubości 15 mm. Jedna z nich ma nieregularny kształt i służy rekreacji. Druga z wieżą o wysokości 3 metrów przeznaczona jest tylko do skoków, a trzecia do pływania. Zbudowano też dwie zjeżdżalnie, brodzik, wodny plac zabaw dla dzieci oraz boisko do siatkówki plażowej. Wodę w basenach podgrzewają powietrzne pompy ciepła, a jej temperatura i inne parametry podawane są użytkownikom na specjalnych ekranach. W obiekcie zastosowano ciśnieniowe filtry na ziemię okrzemkową. Po prelekcji zadawano wiele pytań dotyczących techniki basenowej i wywiązała się ciekawa dyskusja.
Ostatnią prelekcję w tej sesji wygłosiła architekt Dorota Szlachcic, która opowiedziała o projektowaniu bardzo ciekawego obiektu –symulatora skoków spadochronowych na lotnisku w Mirosławicach. Jest to drugi tego typu obiekt w Polsce. Inwestorem była SKYDIVE POLAND GROUP, firma zajmująca się logistycznym wspieraniem działalności lotniczej, między innymi przez rozmaite szkolenia. W tym właśnie celu wybudowano symulator. Obiekt składa się z dwóch budynków. Jego najważniejszą częścią jest oczywiście potężna maszyna, czyli symulator. Ma on postać pionowej szklanego tunelu o przekroju 4 metrów i wysokości 22 metrów. Powietrze wprawiają w ruch cztery kompresory, każdy o mocy 315 kV. Wydmuchują one powietrze z prędkością 180 km/h przy symulacji dla amatorów, oraz 300 km/h dla zawodowców. Śmiałkowie wchodzą do tunelu gdzie unoszą się nad ziemią (do 15 metrów!) i ćwiczą odpowiednią pozycję lotu oraz powietrzne ewolucje. Powietrze krąży w systemie zamkniętym, zastosowano tutaj innowacyjną technologię SADR, która redukuje opory powietrza i straty energii w kanałach symulatora. W kompleksie znajduje się też kawiarnia, hotel oraz studio TV gdzie nagrywane są skoki.
Po przerwie rozpoczęła się druga sesja poświęcona stosowaniu naturalnego kamienia w budownictwie. Rozpoczął ją profesor Marek Lorenz z Uniwersytetu Przyrodniczego, który wprowadził słuchaczy w temat, opowiadając o kamieniu jako materiale budowlanym oraz dekoracyjnym. Profesor tłumaczył też podstawy geologii, aby uzmysłowić wszystkim, że różne rodzaje kamienia mają różne właściwości. Ten wątek stanowił główny temat kolejnej prelekcji, wygłoszonej przez Sławomira Mazurka ze Studia JASA. Opowiadał on o zmianach jakie zachodzą w kamieniu ze względu na fizyczne i chemiczne uwarunkowania. Opisując wszystkie popularne sposoby używania kamienia jako materiału – fasady, posadzki, ściany, elementy wykończeniowe, pan Mazurek tłumaczył słuchaczom, że różne rodzaje skał mają lepsze lub gorsze właściwości w danych miejscach na budowie. Problemy omawiane były na przykładach z budów całego świata. Ostatnią prelekcję, na temat fasad z kamienia wygłosił Aleksander Dzięgiel. Omawiał różne częste błędy, jakie popełniane są przy takim zastosowaniu kamienia. Zwracał uwagę na przenikanie ciepła, stosowanie odpowiednich kotew, spoin itp. Ideą przewodnią całej sesji była myśl, że nie należy narzucać swojej wizji materiałowi, ale znać go i dostosowywać swoje pomysł do naturalnych walorów, jakie daje nam tworzywo.
Dobrą organizację i interesująca tematykę wszystkich wykładów zawdzięczamy jak co roku Pani Grażynie Kaczyńskiej z Okręgowej Rady DOIIB.
Szymon Maraszewski
Galeria