26 czerwca 2026r. w hotelu SILVER CONFERENCE CENTER we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych osobom, które pomyślnie zakończyły postępowanie kwalifikacyjne w wiosennej sesji egzaminacyjnej 2026 wraz ze złożeniem ślubowania. Wydarzenie zgromadziło nowo uprawnionych inżynierów, przedstawicieli władz Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, członków i egzaminatorów Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej.
Wiosenna sesja egzaminacyjna cieszyła się dużym zainteresowaniem kandydatów. Do egzaminu pisemnego dopuszczono 209 kandydatów, spośród których 167 przystąpiło do testu. Pozytywny wynik uzyskały 164 osoby, które zostały zakwalifikowane do egzaminu ustnego. W części ustnej uczestniczyło 211 kandydatów, w tym osoby poprawiające egzamin z wcześniejszych sesji.
Efektem zakończonego postępowania było wydanie 176 decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych. Najwięcej osób uzyskało uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej – 83 decyzje, a kolejne miejsca pod względem liczby przyznanych uprawnień zajęły specjalności instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych – 43 decyzje, instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych – 23 decyzje, inżynieryjna drogowa – 15 decyzji, inżynieryjna mostowa – 5 decyzji, inżynieryjna kolejowa – 5 decyzji, instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych – 1 decyzja oraz inżynieryjna hydrotechniczna – 1 decyzja.
Uroczystość rozpoczął prof. dr hab. inż. Jerzy Hoła – Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej DOIIB. W swoim wystąpieniu pogratulował wszystkim, którzy pomyślnie przeszli wymagający proces kwalifikacyjny, jednocześnie przypominając, że uzyskanie uprawnień oznacza przyjęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo ludzi i jakość realizowanych inwestycji. Zwrócił także uwagę na znaczenie zawodu inżyniera jako zawodu zaufania publicznego.
Następnie głos zabrał mgr inż. Rafał Zarzycki – Przewodniczący Okręgowej Rady DOIIB, który podkreślił, że zdobycie uprawnień budowlanych nie kończy procesu rozwoju zawodowego, lecz otwiera kolejny etap kariery, który wymaga systematycznego poszerzania wiedzy i doskonalenia kompetencji zawodowych. Zachęcił również osób z nowo uzyskanymi uprawnieniami budowlanymi do zapisania się do Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz do aktywnego uczestnictwa w życiu samorządu zawodowego.
Do gratulacji dołączył mgr inż. Piotr Zwoździak – Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej – Koordynator. Podczas wystąpienia zwrócił uwagę na znaczenie przestrzegania zasad etycznych w pracy inżyniera i ich wpływ na bezpieczeństwo oraz zaufanie społeczne do zawodu, a także podkreślił rolę odpowiedzialności, rzetelności i przestrzegania standardów zawodowych w codziennej pracy inżyniera.
Procedurę wpisu na listę członków Izby oraz formalności z tym związanych przedstawiła mgr Izabela Orzeł – kierownik biura DOIIB .
Jednym z najbardziej podniosłych momentów uroczystości było złożenie ślubowania przez osoby, które otrzymały uprawnienia budowlane. Następnie wręczono decyzje o nadaniu uprawnień wraz z Kodeksem zasad etyki zawodowej członków Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Po zakończeniu części uroczystej uczestnicy mieli okazję do rozmów podczas spotkania towarzyskiego.
Relacja filmowa z uroczystości wręczenia uprawnień budowlanych będzie wkrótce dostępna w telewizji internetowej TV DOIIB
Galeria